SON DAKİKA

Eğitimci Haber

2017 Öğretmen Atamaları Netleşti! İşte Sayılar!

Bu haber 09 Ocak 2017 - 17:00 'de eklendi ve 6.102 kez görüntülendi.
2017 Öğretmen Atamaları Netleşti! İşte Sayılar!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması beklenen 2017 öğretmen atamaları belli oldu. Öğretmen adaylarının merakla beklediği gelişmenin ayrıntıları belli oldu.

Ek 60 Bin Kadronun Ayrıntıları Belli Oldu!

2017 Merkezi Bütçe Kanununun açıklanmasından sonra öğretmen alımlarıyla ilgili oluşan karanlık ortam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ek 60 kadro verildiğini açıklamasıyla dağılmıştı. Kamuya alımlarda verilen ek 60 bin kadronun belli Bakanlıklar arasında pay edileceğinin açıklanmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ataması için ne kadar kadro alacağının açıklanması bekleniyordu. Atanamayan öğretmenlerin merakla beklediği açıklama yapıldı.

2017 Yılında 30 Bin Öğretmen Alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü sonrası görevden alımlarla kadrolarında en çok boşalmayı yaşayan kurum oldu. Bunun neticesinde yaşanan açıktan dolayı sıkıntılı zamanlar geçiren Milli Eğitim Bakanlığı, yaşanan bu açığın kapatılmasına katkı sağlaması amacıyla 2017 yılında yüksek sayıda bir alım yapmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde 30 bin öğretmen alımı yapacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu sayının 15 binini 2017 Şubat ataması diğer 15 bin alımı da 2017 Ağustos ataması nda kullanması bekleniyor. Böylece kamuya verilen ek 60 bin kadronun yarısını Milli Eğitim Bakanlığı kullanmış olacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı ihtiyaç hissetmesi durumunda 30 bin atamanın tamamını şubat ayında kullanması da gündemde.

Sözleşmeli Öğretmenlere 20 Tercih Hakkı Verilecek

Yapılacak olan bu alımlarda atanmaya hak kazanan sözleşmeli öğretmenler için 20 tercih hakkı verilecek, adaylar istekleri doğrultusunda tercih ettiklerinin haricinde yerlere atanmayı da isteyebilecek. Bu doğrultuda ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri atandıkları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince imzalanacak. Atanan sözleşmeli öğretmenler 4 yıl bu atandıkları yerde çalıştıktan sonra okullarında kadroya alınacaklar ve 2 yıl daha bu okulda çalıştıktan sonra tayin hakkı elde edecekler.

Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı alımlarda uygulanan mülakat uygulaması ile ilgili tüm adayların içinden geçenleri bizzat bakan’a soran öğrenci ile aralarında geçen diyalog ve ayrıntıları “

Öğrencinin Mülakat Sorusuna Bakanın Manidar Cevabı..” haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik yapanların 2017 yılı için aldıkları zam miktarlarının maaşlarına yansıması ve konunun ayrıntıları “2017 Yılının İlk Zamlı Maaşı!” haberimizden okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA