SON DAKİKA

Eğitimci Haber

2017’de Toplamda Sadece 5 Bin Memur Alınacak! Peki Öğretmen Atamaları Ne Olacak?

Bu haber 26 Aralık 2016 - 17:45 'de eklendi ve 2.616 kez görüntülendi.
2017’de Toplamda Sadece 5 Bin Memur Alınacak! Peki Öğretmen Atamaları Ne Olacak?

2017 yılında yapılacak olan memur alımlarının belirlendiği Merkezi Bütçe Kanunu açıklandı. 24 Aralık’ta Resmi Gazetede yayınlanan merkezi bütçe kanununa göre 2017 yılında kamu kurumlarına toplamda sadece 5,000 memur alımı yapılacak. Peki öğretmen atamaları ne olacak?

2017 Merkezi Bütçe Kanununa Göre Sadece 5000 Memur Alımı Yapılacak!

Aralık ayı başı itibariyle yapılan Bütçe Görüşmeleri 24 Aralık’ta resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yayınlanan Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa göre 2017 yılı içerisinde tüm kurumlar için toplamda 5000 memur alımına karar verildi. Her yıl kamuya ne kadar memur atanacağının sınırının belirlendiği bu kanuna göre 2017 yılı için “Açıktan veya nakil suretiyle; 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında öğretim üyeleri hariç olmak üzere boş öğretim elemanı kadrolarına 4000, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında serbest memur kadrolarına 5000 olmak üzere, yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı 9000 adettir. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait serbest memur kadrolarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından nakil suretiyle yapılacak atamalar bu sayı sınırlamasına tabi tutulmaz. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2016 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir.” hükmüyle toplam atama yapılacak memur sayısı 5000 olarak sınırlandırılmıştır.

Bütçe Kanununda Belirlenen Sayıya Dahil Olmayan Atamalar Var Mı?

190 Sayılı KHK ile bazı kadrolara bütçe kanununda yer alan sınırlamaya bağlı olmaksızın alım yapılabilir.

Bütçe Kanunu Sınırına Bağlı Olmaksızın Alım Yapabilecek Olan Kurumlar;

  • Doktor Alımları
  • Savcı ve Hakim Alımları
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik alanında yardımcı kadrolara yapılan alımlar
  • Askeri Personel Alımları
  • Engelli Personel Alımları
  • Polis Alımları
  • Devlet Tarafından Korunmaya Muhtaç Çocukların İstihdam Edilmesine Yönelik Alımlar

Yukarıda açıklamış olduğumuz alımlar devletin memur kadrolarına yapacakları alımlar için geçerlidir. Yapılacak olan Sözleşmeli Personel Alımları bütçe kanunlarında belirlenen sınırlara dahil değildir. Dolayısıyla Maliye Bakanlığı ikna edildikten sonra uygun bulunan sayılarda Sözleşmeli Öğretmen Alımı yapılabilir.

Öğretmen olmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç öğretmen olmak için gerekli olan şartlarda değişikliğe gidildiğini açıkladı. Başkanın açıklamaları ve konunun detayları “Öğretmenlik Şartları Değiştirildi!” haberimizden okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenler eğer eş durumu tayini yapmak istiyorsanız konuyla ilgili bilmeniz gerekenler var. Eş durumu tayini istemeden önce bilmeniz gerekenler “Eş Durumu Tayinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” haberimizden öğrenebilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA