SON DAKİKA

Eğitimci Haber

5 Sınav Hakkında İnceleme

Bu haber 08 Ekim 2016 - 16:27 'de eklendi ve 469 kez görüntülendi.
5 Sınav Hakkında İnceleme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetö’cü Jandarma Yüzbaşı C.Ç itirafı ile binlerce kişiyi etkileyen 5 sınavı mercek altına alarak inceleme başlattı. 2009 ve 2012 KPSS, 2013 ALES ve YDS ile iç denetçilik sınavı hakkında detaylı inceleme başlatıldı.

Haber Türk’ün haberine göre FETÖ soruşturması kapsamında ifadesini alınan C.Ç’in itirafı üzerine yukarıda aktardığımız sınavlar hakkında Başsavcılık inceleme kararı aldı. İfadesi alınırken çok çarpıcı bilgilere ulaşıldı. 1999’da ışık dershanesine başladığı ve çok başarılı olmasından dolayı soy ismini bilmedi B’nin kendisiyle ilgilenmeye başladığı aynı ve sözde cemaatle bu yılda tanıştığını aktardı. Birkaç ay sonra kendisini farklı bir dershaneye kaydırdıklarını ve yoğun bir çalışmanın ardından yüksek puan alarak fetöcülerin ısrarı ile Kara Harp Okuluna tercihte bulunarak mülakatlara girip okula başladığını belirtti. Harp okulunu bitirip göreve başladıktan belli bir sonra Cemaatin ev abisi olan şahısa evlenmek istediğini söyleyerek kendisine aradığı kriterde Excelden bayan fotoğrafları gösterdiklerini itiraf etti. Gösterdikleri kişinin cemaatin dershanesinde öğretmen olduğunu ve kayıt dışı öğretmen olarak ders verdiği bundan dolayı kendisini asker olmasında herhangi bir sıkıntı yaşanacağını aynı zamanda evlenmeden bir kaç ay öncede kapalı olan eşinin başını açtığını ifadesinde yer verdi.

Fetöcü yüzbaşı C.Ç 2008’de Karabük iline atandıktan sonra Batı Karadeniz Bölge askerlerle ilgilenen sorumlu ile tanıştığını ve kendisini bir eve götürüp orada soy ismi A. Olan şahısla tanıştırdıktan sonra ‘abin artık bu’ dediler. Daha sonra o ve 2 yıl boyunca gidip geldim.

2010 Kamu personel seçme sınavından birkaç gün önce aynı eve gidip A. Şahsı ile tanıştırdığı kişinin de orada olduğunu ve ona yemin metni okutturarak soruları ona verdi.

BYLOCK uygulaması ile haberleştik.

KPSS soruşturmasından haberdar olduklarını ve evine gelerek telefonuna Bylock uygulaması ile oradan mesajlaştıklarını aktaran C:Ç uygulamada ki adının ‘Freedom’ olduğunu ifadesinde bildirdi.

İfadesinde daha birçok bilgiye ulaşılan ve bu kapsamda Başsavcılık 2009 ve 2010 KPSS, 2013 ALES ve YDS sınavları hakkında soruşturma başlatılması kararı alındı. Savcı Erkman ise sosyal medya hesabından bu şekilde bulunanların gelip ifade vermeleri ve etkin pişmanlık hakkından yararlanmaları çağrısından bulundu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA