SON DAKİKA

Eğitimci Haber

657 Devlet Memurları Kanununda Şok Değişiklik

Bu haber 16 Kasım 2016 - 20:24 'de eklendi ve 2.828 kez görüntülendi.
657 Devlet Memurları Kanununda Şok Değişiklik

15 Temmuz Darbe teşebbüsünden sonra hükümetin kamuda çalışan memurlara yönelik yapmaya başladığı değişiklikler devam ediyor.

Mevcut 657 Devlet Memurları Kanununa göre memurların yer değişimi ve görevden çıkarılmasının zorluğundan dolayı hükümet 657 Sayılı Kanunda değişikliğe gidiyor. Eski kanuna göre yönetici koltuğunda oturan memurun başarı durumuna göre ceza ya da ödül gibi durumlarla karşılaşması zor iken yapılan değişiklik ile yönetici seçiminde sınav havuzu dikkate alınarak başarışız yöneticiler koltuğunu kaybedecek.

Memurlara Ceza ve Ödül Uygulaması Geliyor

Çalıştayın sonuç belgesinde yayınlanan tespitlerde de dikkat çekildiği üzere memurların başarılarına göre ceza ve ödül sisteminin çalıştırılması gerektiğinin altı çizildi. Bundan sonra devletin yönetici koltuklarında oturanlardan cemaat ya da bir grubun etkisinde olmaması ve devletine sadakat özelliği aranacak. Memur alımlarında devlete sadakat şartı getirilmesinden kısa süre sonra yönetici koltuklarında oturanlardan da sadakat özelliği istenilecek. Bu konuda Milli İstihbarat Teşkilatından (MİT) alınan bilgiler ve yapılan araştırmalardan edinilen bilgiler esas alınacak. Yöneticilerin başarı ve başarısızlığını belirlemede objektif kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılacak. Başarılı olan yöneticilere ödül verilecek başarısız olan yöneticiler koltuklarından olacak.

Uygulama Olumlu Sonuç Verdi

Kamu ve sendikalarla yapılan görüşmeler sonucunda varılan mutabakata göre memurların değerlendirmeye tabi tutulması kararı verildi. Önceki dönemlerden beri THY ve Toki tarafından uygulanan yöneticilerin değerlendirmeye tabi tutulması uygulamasından alınan olumlu sonuçlar göz önünde bulundurularak tüm kamu kurumlarında yöneticilik yapan kişilerin bu değerlendirmeye tabi tutulması kararlaştırıldı.

Başarı Değerlendirme Süreci Olacak

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul konuyla ilgili çalışmayı değerlendirdiği bir konuşmasında, Başarı değerlendirme süreci ele alınırken üst yöneticilerin görüşlerinin yanında aynı makamda bulunan meslektaşlarının ve alt konumlarda çalışan memurlarında söz sahibi olmasının önemini belirterek süreç 1 yıl olmalı dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA