SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Açığa Alınanlar İtiraz İçin Başuvuru Yapabilecek Mi ?

Bu haber 22 Eylül 2016 - 23:28 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi.
Açığa Alınanlar İtiraz İçin Başuvuru Yapabilecek Mi ?

1 eylül 2016 sonrası ihraç kararnamesinin ardından, Cumhurbaşkanının talimatı üzerine, Başbakanlık Müsteşarlığı ve Valilikler bünyesinde mağduriyetlerin giderilmesine yönelik itiraz büroları oluşturuldu.Ancak söz konusu bu getirilen itiraz hakkının, hukuki bir dayanağı bulunmuyor.

Hakim ve savcılara tanınan itiraz hakkının 673 sayılı KHK ile dayanağı sağlandı. Öte yandan yaklaşık olarak 60 bine yakın kamu personelinin hemen hemen hepsi itiraz edecek gibi görünmektedir. Bu süreçte kimin masum kimin mağdur olduğu konusunda titiz bir çalışma yapılmalıdır. Gerçekten mağdur olan şahısların mağduriyetinin giderilmesi için gereken yapılmalıdır.

Başlangıçta sadece ihraç edilenlerin başvurusu için söylenmiş olan itiraz hakkının, görevinden uzaklaştırılanlar için de bu başvurular kabul edilmektedir.Bu yapılan işlemlerinde bir mevzuat alt yapısı olmadığı için, Valilikler, görevden uzaklaşanlarında başvurusunu değerlendirmeye almaktadır. Sonuç olarak görevden uzaklaştırılanlarında başvuruda bulanabilmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA