SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Bakan Öğretmen Açığını Rakamlarla Açıkladı!

Bu haber 11 Ocak 2017 - 20:05 'de eklendi ve 2.815 kez görüntülendi.
Bakan Öğretmen Açığını Rakamlarla Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan görevden alımlar sonrası öğretmen açığının fazla olmasına rağmen alım yapmaması konusunda sert eleştirilere maruz kalmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Öğretmen Açığı Hakkında Yazılı Soru Önergesi Verildi

Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmen açığı ve öğretmen atamaları ile yakından ilgilenen siyasi partilerden bu alanda son bir atak daha geldi. Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmen açığı ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Bakanlıktaki eksik kadroların yanında bu kadroların doldurulması için neden yeterli alım yapılmadığının sorulduğu önergeye bizzat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan cevap geldi.

“Alımlar Maliye Bakanlığının Verdiği Sınırlar Ölçüsünde Yapılabiliyor”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan tarafından verilen yazılı soru önergesini cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim kurumlarında duyulan öğretmen ihtiyacının bütçe kanununda verilen yetki ve Maliye Bakanlığının verdiği sınırlı kadro çerçevesinde yapılabildiğini belirtti. Bütçe kanunu ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen kadrolarında mevcut ihtiyaç göz önüne alınarak verildiğinin altını çizen Bakan Yılmaz, bu kapsamda alanlar bazında duyulan ihtiyacın tespitinde de İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan bilgiler doğrultusunda netlik kazandığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu çalışmalar doğrultusunda ihtiyaçların tespiti sonrası KHK çerçevesinde yapılan duyurularla KPSS sınavındaki puan üstünlüğü esas alınarak öğretmen ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığını söyledi. Bakan Yılmaz açıklamasını “Diğer taraftan öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı eğitim kurumlarında eğitim öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından, valiliklerce ilgili mevzuatı çerçevesinde ve öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar arasından ders ücreti karşılığında görevlendirmeler yapılmaktadır. Bakanlığımızca 10 Ekim 2016 tarihinde sözleşmeli pozisyona 18 bin 506 öğretmenin ataması yapılmıştır. Bakanlığımızın 9 Kasım 2016 tarihli MEBBİS verilerine göre ülke genelindeki mevcut öğretmen sayısı 832 bin 26, net öğretmen ihtiyacı ise 96 bin 68’dir” şeklinde tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarda görev almak isteyen öğretmenleri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Salon başkanı ve gözetmen olarak sınavlarda görev almak isteyen öğretmenler için yeni sınav görevi var. Ayrıntılar “Öğretmenler 2 Yeni Sınav Görevi Var!” haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 öğretmen atamaları ile ilgili açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasındaki tüm ayrıntılar “MEB’den Öğretmen Ataması Açıklaması” haberimizde okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığının 2017 yılında yapacağı öğretmen atamasında en çok alımların hangi branşlardan yapacağını eğitimciler açıkladı. Tahmini rakamlarla ortaya çıkan ayrıntılar “2017’de En Çok Atama Hangi Branşta Yapılacak?” haberimizden öğrenebilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA