SON DAKİKA

Eğitimci Haber

ByLock Kullananların İsimler Belli Oldu

Bu haber 21 Ekim 2016 - 19:27 'de eklendi ve 1.913 kez görüntülendi.
ByLock Kullananların İsimler Belli Oldu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Teknik İstihbarat Sorumlusu Müsteşar Yardımcılığı data işlem uzmanları uzun uğraşlar sonucu ByLcok şifreleri kırıldı.

ByLock şifrelerinin kırılmasıyla programı kullanan 165 bin kişinin isimlerine ulaşıldı. MİT tarafından ulaşılan listeler kapsamında operasyonlara hız verilirken program içerisinde 18 Milyon mesaj içeriği de ortaya çıkarıldı.

Fetö/Pdy terör örgütü mensuplarınca kullanılan programın şifrelerinin kırılmasıyla 165 bin kişilik liste üzerinde çalışmalarda bulunan MİT mensupları sistemi aktif olarak kullanan bir liste belirlemesi yaptı. Ortaya çıkarılan bu liste diğer bağlantıların ortaya çıkarılması için devlet sistemine aktarıldı. Konuyla ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

ByLock isimli bu programın toplamda kullanıcı sayısı 230 bin fakat bu sayının 15,000’i mükerrer kullanıcı pozisyonunda bulunuyor. Mükerrer kullanıcıların ayıklanmasının ardından ortaya çıkan kullanıcı sayısı 215,000 civarında. Bu liste üzerinde çalışan uzmanlar çözümü tamamlanan 165 bin kişi üzerinden 50,000 kişilik listeye ulaştı.

Tamamen Çözüldü

ByLock isimli programın yapılan son çalışmalar ile tüm içeriğinin çözüldüğü açıklandı. Kullanıcılar mesaj trafiği esas alınarak renk gruplarına ayrıldı ve yurt dışında yapılan operasyonlarla ilgili detaylara ulaşıldı. Kullanıcıların mesaj trafiklerine göre belirlenen renkler ise şöyle; Kırmızı: ByLock’u indiren ve çok sık kullanan. Turuncu: ByLock’u indiren ve normal yoğunlukta kullanan kişiler, Mavi: ByLock’u indiren ve az kullanan kişiler olarak belirlendi. Bu belirlemeler üzerinden sorgularını ve araştırmalarını yoğunlaştıran Emniyet kuvvetleri kişi listesi ve mesaj içeriklerinin de ele geçirilmesiyle çalışmalarında büyük mesafe katetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA