SON DAKİKA

Eğitimci Haber

‘Bylock’ Uygulamasında 20 Bin Kişi Hakkında Yeni Liste

Bu haber 26 Eylül 2016 - 11:07 'de eklendi ve 501 kez görüntülendi.
‘Bylock’ Uygulamasında 20 Bin Kişi Hakkında Yeni Liste

15 Temmuz darbe girişiminden önce FETö’cülerin organize olmaları için kullandıkları Bylock iletişim sistemi ile organize oldukları tespit edilmişti. Milliyetin haberine göre telefonlara indirilmiş olan bu uygulama özel bir işletim programı ile çalışmakta. MİT bu kapsamda 20 bin kişiyi daha belirledi.

Darbe girişiminin hemen ardından tüm kurum ve kuruluşlarda temizlik başlamıştı. MİT yaptığı açıklamada referans kullanıcıların verdiği özel şifrelerle güvenilen bu program ‘’ güvenlik düzeyi çok kuvvetli’’ bir biçimde birbirleri ile haberleşmeyi sağlayan kişiler hakkında işlem yapmıştı. 53 bine yakın kişi bu uygulamayı kullanıyordu. Söz konusu bunların dışında yeni bir 20 bin kişilik liste hazırlandı. Hemen hemen bütün devlet kadrolarında görev yapıldığı tespit edildi. Listenin işlem görmesi için ilgili mercilere gönderildi. Bu listede üst düzey kişilerin de yer aldığı öğrenildi. Söz konusu bu listenin işleme girmesi halinde öncekiler gibi tekrardan yeni bir işlem görmesi bekleniyor.

Talimatı Gülen Verdi

Bu iletişim sistemi için yapılan araştırmada, halen Pensilvanya’da bulunan terör örgütü elebaşı F.G güvenli iletişimle haberleşme talimatı verdiği bilinmekte. Whatsapp, line, Viber gibi uygulamaların güvenlik düzeyinin az olduğu gerekçesi ile bu sistemi geliştirerek haberleşmeyi sağladıkları öğrenildi.

Bylock programı kullananlar hakkında yürütülen soruşturmada, FETÖ elebaşı F. G’in bölge sorumlularına ve bunlar aracılığı ile il ve ilçelerde ki elemanlarına emir be talimatlarının bildirdiği belirlendi. Böylece aralarında haberleşmeyi sağladıkları belirlendi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA