SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Ders Saatleri Değişikliği Hakkında Flaş Gelişme!

Bu haber 17 Aralık 2016 - 22:03 'de eklendi ve 9.292 kez görüntülendi.
Ders Saatleri Değişikliği Hakkında Flaş Gelişme!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ikili eğitim yapan okullarda yaşanan ders saatleri sıkıntıları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığından önemli bir açıklama yapıldı.

Öğrencileri ve Öğretmenleri Olumsuz Etkiliyor!

Geçtiğimiz günlerde Eğitim Bir-Sen açıklamasıyla “Okul Saatleri Değişikliği!” haberi ile sizlerle tüm ayrıntılarını paylaştığımız konu hakkında yeni gelişme yaşandı. Özellikle ikili eğitim yapan okullarda yaşanan bu sıkıntı öğrencilerin ve öğretmenlerin derslere adapte olmalarını olumsuz etkiliyor. Bazı illerde günlerin kısalmasıyla birlikte sabah derse giren öğrencilerin 3. derste olduklarında güneşin doğduğunu sizlerle paylaşmıştık. Öğrencilerin sabah derse yetişmeleri için çok erken saatlerde kalkmaları sebebiyle okula karşı isteksizlik ve derslerden verim alamama sorunlarının yanı sıra sabahları o saatte derse giren öğretmenlerinde öğrencilere verimli olamadıkları ortadadır. Konuyla ilgili Eğitim Sendikaları tarafından yapılan açıklamalar ve öğretmen, öğrenci ve velilerin şikayetleri sonrası konu yetkili makamlar tarafından değerlendirmeye alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yaptı: Yetki Valilerde!

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvurular neticesinde yapılan açıklamada, öğrencilerin Kış Saati Uygulaması uygulanmadığı için sabahları gün doğmadan derse gitmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı 2016/12 sayılı genelgesi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim ve yaygın eğitim yapan kurumlarının çalışma saatlerine bağlı saatlerin belirlenmesi görevinin valiliklerde olduğu için “ilk ders zilinin geç çalması” valiliklerin kararına bağlıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Valilikler karar verdiği taktirde hemen uygulamanın değişebileceğini açıkladı.

Veliler Erken Saatte Derse Gidilmesine Tepkili!

Öğrenci velileri çocuklarının daha gün doğmadan çok erken saatlerde derse gitmelerinden şikayetçi. Gün doğmadan derse giden çocuklarının okula ve derslere karşı ilgisizliğinin arttığını belirten veliler konuyla ilgili acil çalışma yapılmasını istiyor.

Valilikler Açıklama Sonrası Harekete Geçti!

Milli Eğitim Bakanlığının ders saatlerinin değiştirilmesi hususunda yetkinin valiliklerde olduğunu açıklamasının ardından ilk harekete geçen valilik Yozgat Valiliği oldu. Yozgat Valiliğinin yaptığı açıklamayla 19 Aralık 2016 itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarına mesai saatinin başlangıcını 08:30-12:30, 13:30-17:30 olarak değiştirildiğini duyurdu. Konuyla ilgili diğer Valiliklerinde önümüzdeki günlerde çalışmalarını tamamlayarak okul saatleri ile ilgili düzenleme yapması bekleniyor.

Adana’da yaşanan ortaokul öğrencisine cinsel istismar iddialarıyla başlatılan mahkeme süreci tamamlandı. Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesinin konuyla ilgili kararı ve tüm ayrıntılar “Mahkeme Öğretmene 135 Yıl Hapis Cezası Verdi!” haberimizde.

Öğretmenlerin açıklanmasını sabırsızlıkla beklediği 2017 ek ders ücretleri hakkında açıklama yapıldı. 2017 yılında kadrolu öğretmenlerin ve sözleşmeli öğretmenlerin hangi aylarda ne kadar ek ders ücreti alacağı tüm ayrıntılarıyla “2017 Ek Ders Ücreti Miktarları Açıklandı!” haberimizden okuyabilirsiniz.

Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA