SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Eş Durumu Tayinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu haber 24 Aralık 2016 - 22:45 'de eklendi ve 3.074 kez görüntülendi.
Eş Durumu Tayinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milli Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenlerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi aile birliğinin sağlanamaması. Devlet memurlarında özellikle de Öğretmenlerde yaşanan bu sorun yeni evlenen hemen hemen her öğretmenin başından geçmiştir.

Tayin Sisteminde Bulunan “Eş Durumundan Tayin” Kolaylığı

Devlet memuru olanların karşılaştıkları başlıca sorunlardan olan aileden ayrılma konusu her memurun başına gelen bir durum. Memurlar atamaları olduktan sonra ailelerinden ayrılarak başka yerlerde çalışmak üzere memleketlerinden ayrılıyorlar. Evlilik durumları olduğunda ise karşılarına çıkan ilk sorun aile birliğinin sağlanması oluyor. Yeni evlenen çiftlerin aile birlikteliğinin sağlanması adına “eş durumundan tayin” uygulaması kolaylığı var. Memurların evlilik düşündüklerinde akıllarına gelen ilk soru da doğal olarak “eş durumu tayini nasıl olur ?” oluyor.

Eş Durumu Tayininden Kimler Yararlanabiliyor?

Evlendiklerinde ailelerin birliğinin sağlanması hususunda devlet personeline elinden gelen kolaylığı sağlıyor. Elbette bu kolaylıktan faydalanmak için belli şartlar var ancak yapılan bu uygulama yine de hayati öneme sahip. Eş durumu tayini hemşire , öğretmen ve daha birçok devlet memurluğunda uygulanan bir kolaylık.

Devlet Memurlarının eş durumundan tayin istemeleri için eşlerinin memur olması da şart değil. SSK lı olup (4A) özel bir işletmede çalışan veyahut Bağ-Kur lu olup kendi işinde çalışan kişilerin memur olan eşleri gerekli şartları taşıdığında eşinin çalıştığı şehre tayin aldırabiliyorlar. Bunun için önceki yıllarda en az 3 Yıl boyunca kesintisiz sigortalı olarak çalışma şartı bulunuyordu ancak devlet bu şarttan biraz vazgeçmiş gibi. Yapılan son değişiklik ile artık son 2 Yılda 360 gün (1 Yıl) sigortalı olarak çalışmış olmak (yani en az 360 günlük sigorta pirimi yatmış olmalı) ve hali hazırda çalışıyor olmak eş durumu tayini için yeterli sayılıyor. Bu pirimin yarısı Bağ-Kur yarısı SSK’da olabilir.

Özel sektör eş durumu tayini olarak değerlendiren bu husustan tüm devlet memurlarının yararlanması mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta tayin isteyen memurun o şehirde çalıştığı kurumun bir birimi olmalı ve kendisi çakılı kadro ile çalışan personel statüsünde olamamalıdır. Çakılı kadro ile çalışan memurlar bu kolaylıktan faydalanamıyor. Eşlerin biri memur diğeri özel sektörde çalışıyorsa yukarıda belirttiğimiz kolaylıklardan faydalanabilirler. Ancak eşlerden her ikisi de memur olarak çalışıyorsa konu biraz daha değişiyor. Eşlerden her ikisi de aynı devlet kurumunda görev yapıyorsa çalıştıkları kurum en çok hangi şehirde personele ihtiyaç duyuyor ise buralara tayinleri gerçekleştiriliyor. Eşlerin ikisi de memur olduğunda eş durumu tayini meb ve diğer kurumlarda bu şekilde uygulanıyor. Ancak eşler farklı devlet kurumlarında çalışıyorsa iki kurum arasında koordinasyon kurularak eşlerin buluşması sağlanmaktadır.

Eş Durumu Tayininden Kimler Yararlanamıyor?

Eş durumu tayinlerinde devlet tarafından sağlanan bu kolaylık bazı devlet memurlarını ise kapsamıyor. Yapılan bu uygulamada var olan bu istisnalar bazı memuriyet ve kadroları kapsarken bazılarını ise kapsamıyor. Eş durumu tayinlerindeki istisnaya verilen en büyük örnek Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan “stratejik personel” tanımıdır. Geçtiğimiz yıllarda sadece doktorları kapsayan bu tanım Bakanlık tarafından genişletilerek uzman hekim, diş hekimleri ve eczacılar da bu tanım kapsamına alındı. Yani bu değişiklikle Doktor, Uzman hekim, Diş hekimi ve eczacılar eş durumu tayini isteyemiyorlar. Bu kapsama girmeyen diğer sağlık çalışanları ise eş durumu tayini istemeleri için eşleri son 4 yıl içinde 720 gün (2 Sene) sigortalı olma şartı var.

Açıköğretim Fakülteleri, MEB ve ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda gözetmen ve salon başkanı olarak görev almak isteyen öğretmenleri ilgilendiren bir gelişme var. Sınavlarda görev almak isteyen öğretmenler için 9 yeni sınav görevi var, konuyla ilgili tüm ayrıntılar “Öğretmenler Dikkat!! 9 Yeni Sınav Görevi Var!” haberimizde. Başvuruları kaçırmayın!

Öğretmenler dikkat! artırımlı ek ders ücretleri hakkında MEB’den beklenen açıklama geldi. Artırımlı ek ders ücretleri hakkında tüm gelişmeler “Artırımlı Ek Ders Ücretleri Hakkında Önemli Açıklama!” haberimizde.

Zonguldak’ta İl Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcısı yaptıkları bir uygulama sebebiyle hapis cezasına çarptırıldılar. İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı hakkında yaşanan tüm detaylar “İl Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcısına Hapis Cezası!” haberimizde okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA