SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Hayat Boyu Öğrenme Projesi Geliyor

Bu haber 31 Aralık 2016 - 19:00 'de eklendi ve 647 kez görüntülendi.
Hayat Boyu Öğrenme Projesi Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 hedeflerinin başında “Hayat Boyu Öğrenme Projesi” geliyor. Bu projeyle birlikte Türkiye’nin eğitim ve refah seviyesinin arttırılması hedefleniyor.

Projeyle Birlikte İstediği Zaman Herkes Üniversite Okuyabilecek

Hayata geçirilmesi planlanan bu proje ile birlikte 2023 yılında kişilerin istediği üniversitede okumalarının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca hayat boyu öğrenme projesi ile birlikte Ülkedeki tüm üniversitelerin özerk bir yapıya dönüştürülmesi de planlananların içinde.

Hayat Boyu Öğrenme projesi ile birlikte Türkiye’de eğitim seviyesinde büyük artış yaşanması bekleniyor. Gençlerin en az lise mezunu olması, liseyi bitiren herkesin istediği üniversitede talep ettiği bölümlerde okuyabilmesi ve ülke genelinde hiçbir okuma-yazma bilmeyenin kalmaması hedefleniyor.

Yeni Anayasa İle YÖK Baştan İnşa Edilecek

Bugünlerde son hızla devam eden anayasa değişikliği çalışmalarının sonuçlandırılması ile birlikte YÖK, tüm üniversiteler arasında koordinasyon, denetleme, akreditasyon sağlayan bir kurum haline gelmiş olacak. Bu sayede üniversitelerin gelişmesine ve çeşitliliğinin artmasına olanaklar sağlanmış olacak. Üniversitelerde çalışan öğretim üyelerinin sayısı önümüzdeki süreçte her 20 öğrenciye bir öğretim üyesi düşecek şekilde 80 bin düzeyine çıkarılacak, 2023’de ise bu sayının 100 bini aşması sağlanacak.

Bu değişiklerin yanında Milli Eğitim Bakanlığı’da STEM ile birlikte kalıcı öğrenmeyi sağlayıcı metodlar geliştirecek. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin İngilizce kısaltması olan STEM modeli öğrencilerin bilim ve teknoloji alanlarında kalıcı bilgilere sahip olmasını ve Ülkenin bu alanlarda önemli atılımlar yapmasının da önünü açacak. Bu projeyle birlikte MEB öğrencileri basma kalıp şeklinde eğitmeye çalışmak yerine hayata dair sorunları ele alarak öğrencilerin hayatta karşılaşabileceği sıkıntıları aşması için onları donatacak. Bu sistemle birlikte artık öğrenciler TEOG ya da YGS gibi sınavları kazanmayı değil hayata hazırlanmayı öğrenecekler.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bir okulda meydana gelen olayda bir sınıf öğretmeni sınıfta sinirlendiği kız öğrencisine soyunma cezası verdi. Tüm sınıfın ortasında soyundurduğu ve dolaştırdığı kız öğrencisini aşağılayan öğretmenin yaptıkları ve olayın ayrıntıları “Öğretmen Sınıfta Kız Öğrencisine “Soyunma” Cezası Verdi!” haberimizde.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA