SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Kamu Personelini İlgilendiren 10 Yeni Değişiklik Yayımlandı!

Bu haber 02 Temmuz 2017 - 13:09 'de eklendi ve 1.619 kez görüntülendi.
Kamu Personelini İlgilendiren 10 Yeni Değişiklik Yayımlandı!

Kamu personellerini yakından ilgilendiren 10 değişikliğinde içinde bulunduğu kanun 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Yapılan bu değişikler kamu personelini nasıl etkiliyor? Hangi konularda değişiklikler yapıldı? bunları yakından inceleyelim.

Kamu Personelini İlgilendiren Kanunda Yapılan 10 Değişiklik Nedir?

Temelinde sanayinin geliştirilmesi, gerekli Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve hızlandırılması, OSB (organize sanayi bölgeleri) yönelik kamu teşvikinin bulunduğu ve kamu personelini de yakından ilgilendiren 7033 sayılı Kanun 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan bu kanun ile birlikte kamu personelini ilgilendiren 10 değişiklik şu şekilde;

— Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Denetmen Yardımcıları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Denetmenleri, Ürün Denetmenleri ve Yardımcıları denetim personelleri tarafından yararlanılan artırımlı harcırah ödemelerinden yararlanabilecekler.

— Üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri YÖK onayı almak şartıyla birer yıllık sözleşmeler ile 75 yaşına kadar çalışabilecekler.

— Yapılan değişiklik ile birlikte üniversiteler Ar-Ge çalışmaları teknoloji şirketi kurma yetkisi kazandı. Ayrıca bu şirketlerde de öğretim üyelerinin çalışmalarının önü açıldı.

— Üniversitelerde çalışan öğretim üyeleri Ar-Ge çalışmaları için ücretsiz izne ayrılabilecekler.

— Yapılacak olan Ar-Ge çalışmalarında istihdam edilmek üzere doktora sonrası sözleşmeli araştırmacı alınabilecek.

— Özel bütçeye sahip ve kamu tüzel kişiliği bulunan Yükseköğretim Kalite Kurulu kanunla birlikte kuruldu. Söz konusu kurulda 5 daire başkanı, 1 genel sekreter ve toplamda 14 idari kadro verildi.

— Şuana kadar daimi kadro statüsü ile atanan Araştırma Görevlileri artık 50/d statüsü ile geçici süreli olarak atamaları yapılacak.

— Söz konusu kanunla Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi adıyla yeni bir Devlet üniversitesi açıldı.

— İş Sağlığı Kanunu hükümleri de söz konusun kamu kurumları için 1.7.2020 yılında yürürlüğe girecektir.

Söz konusu 1 Temmuz 2017 tarihli 7033 sayılı Kanununda bulunan maddelerin açıklamaları ise şu şekilde;

12

3

4

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ödenen yemek maliyetleri hakkında önemli bir uyarı geldi. Bakanlığın yemek hizmetinden faydalanan personelini yakından ilgilendiren uyarıda bazı yerlerin altı çizildi. Ayrıntılar “MEB’den Önemli Uyarı!” haberimizden öğrenebilirsiniz.

Memurlara/Öğretmenlere tanınan aylıksız doğum izni hakkı konusunda merak edilen ve dikkat edilmesi gereken hususlardan eşi çalışmayan memur doğum izni kullanabilir mi? ve eşi çalışmayan memurun doğum izni almasında idarenin takdir yetkisi var mı? sorunlarının cevaplarını ele aldık. Ayrıntılar “Eşi Çalışmayan Memur Aylıksız Doğum İzni Kullanabilir mi?” haberimizden okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz. “Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA