SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Kendine Ait Mahkemesi ve Cezaevi Olan Lise!

Bu haber 08 Ocak 2017 - 15:15 'de eklendi ve 3.908 kez görüntülendi.
Kendine Ait Mahkemesi ve Cezaevi Olan Lise!

Bursa Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi benzeri görülmeyen bir uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Okul benzerlerine nazaran Adalet bölümü öğrencilerine ait mahkeme ve cezaevi kurdu.

Cezaevi ve Mahkemesi Olan Bir Lise!

Bursa Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ülke bazında benzer olmayan bir uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Lise’de adalet bölümünde okuyan 68 öğrenci okuyan öğrenciler birçok adliye ve cezaevinde bulunmayan teknik ve imkanlara sahip ortamlarında okulda öğrendikleri teorik bilgiyi pratiğe döküyor. Öğrenciler öğrendiklerini avukat, savcı, hakim, sanık, davacı, veya izleyici olarak davalara katılıyor ve yargılama yapıyor. Bursa Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde toplamda 612 öğrencisinin 43 tanesi pazarlama, 375 tanesi muhasebe, 57 tanesi radyo tv, 69 tanesi bilişim teknik, 68 tanesi de adalet bölümünde okuyor.

Lisenin adalet bölümünde okuyan öğrenciler senaryo gereği mahkeme kurarak suçluları yargılayarak cezaevine gönderiyor. Okulda derslerde okudukları bilgileri pratiğe döken öğrenciler, suçluların yargılanmasının yanında cezaevine gidişlerini, üst aramalarını ve kelepçe takmayı da öğreniyorlar. Eğitimde teorik bilginin pratiğe dökülmesinin önemi göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin diğer liselerde okuyanlara nazaran ne kadar önde olduklarını anlamak çokta zor değil.

Memuriyette Öncelik Hakları Var

Bursa Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ülkede eşi benzeri olmayan bu uygulama ile yetiştirdiği öğrencilerini gerçek hayatta faaliyet göstermeye her an hazır halde mezun ediyor. Bunun verdiği öncelik dolayısıyla bu liseden mezun olan öğrencilere memuriyetlerde öncelik hakkı tanınmış. Bu Lisenin adalet bölümünü okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra adliyede infaz koruma memurluğu, mübaşirlik ve zabıt katipliği alımlarında öncelikli hak elde ediyor. KPSS’de 70 puan almaları yeterli olan öğrenciler aldıkları eğitimin kendilerine tanıdığı farkındalıktan oldukça memnun. Öğrencilerin bu mesleklere karşı bakış açılarını da değiştiren uygulama, öğrencilerin işlerini sevmelerine de yardımcı oluyor. Öğrencilerden Şule Yılmaz “Aslında çok güzelmiş. Cezaevine gidince bunu gördük. Gardiyanlar cezaevlerinde insanları topluma kazandırmak için uğraşıyorlar.” sözleriyle zor olarak yansıtılan gardiyanlık mesleğinin güzel yanlarını gördüğünü ifade ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmenlik yapanları yakından ilgilen zam haberi geldi. Öğretmenlerin 2017 Ocak itibariyle alacakları zam miktarları ve tüm detaylar “2017’nin İlk Zamlı Maaşı!” haberimizde okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortaklaşa yürüttükleri eğitimde reform faaliyetlerinin bir sonucu daha açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada bundan sonra yapılacak olan sınavlarda radikal değişikliklere gidildiği açıklandı. Yapılan değişiklikler ve konunun tüm ayrıntıları “ÖSYM Sınavlarında Radikal Değişiklikler Yapıldı!” haberimizden öğrenebilirsiniz.

Kamuya yapılan memur alımlarında uygulanan mülakat uygulamasının yankıları devam ediyor. Düzenlenen bir toplantıya katılan Bakan’a yapılan mülakatlar hakkında bir öğrenciden zorlayıcı bir soru geldi. Bakanın cevabı ve ayrıntılar “Öğrencinin Mülakat Sorusuna Bakanın Manidar Cevabı..” haberimizde.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA