SON DAKİKA

Eğitimci Haber

MEB Bir Braşın Kadrosunu Tamamen Kaldırdı!

Bu haber 25 Kasım 2016 - 19:59 'de eklendi ve 23.217 kez görüntülendi.
MEB Bir Braşın Kadrosunu Tamamen Kaldırdı!

Milli Eğitim Bakanlığı Norm Kadro Yönetmeliği Değişikliği ile bir branşın kadrosunu okullardan kaldırdı.

Bakanlar Kuruluna sunularak yapılan yeni değişikliğe göre anaokulları’nda bulunan Rehber Öğretmen normu kaldırıldı. Düzenlenen bu değişiklik 25.11.2016 (Bugün) itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişiklikle yönetmeliğe eklenenler şöyle;

“a) Özel eğitim anaokulları hariç olmak üzere, özel eğitim kuramlarına (aynı bina veya bahçede farklı kademelerde eğitim veren özel eğitim kuramlarından öğrenci sayısı fazla olana verilmek üzere), toplam öğrenci sayısı 25 ve daha fazlası için 1,

b) Anaokulları hariç olmak üzere, ilkokullarda öğrenci sayısı 300, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1,”

“(3) Anaokulları hariç olmak üzere, özel eğitim kuramlarında öğrenci sayısının 100 ve 100’ün katlarına, diğer eğitim kuramlarında ise öğrenci sayısının 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde her defasında ilave olarak 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu daha verilir.

(4) Özel eğitim kurumlan hariç olmak üzere, bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz.”

Danıştay tarafından verilen karara uygun olması için yapılan bu değişiklik işin önemli unsuru olan pedagojik yaklaşım ise düşünülmeden yapılmıştır. Bu sebeple bu değişikliğin yargıdan geri dönmesi mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı Yargının kararı gelene kadar söz konusu olan bu öğretmenleri mağdur etmemesi temennimizdir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA