SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Memura Öğretmenlik Yolu

Bu haber 01 Kasım 2016 - 20:32 'de eklendi ve 571 kez görüntülendi.
Memura Öğretmenlik Yolu

Memurlara artık öğretmenlik yolu açıldı. Öğretmen açığını kapatmak için çalışmalar tamamlandı. Temmuz 2014 sonra başka kurumlara atanan memurlardan ‘’naklen’’ atama yoluyla öğretmen alımı yapılabilecek artık.

Olağan Üstü Hal kapsamında son yayınlanan KHK ile yaklaşık 2 binin üzerinde öğretmen ihraç edilmişti. Daha önceki KHK ile toplamda yaklaşık olarak 30 bin öğretmen meslekten ihraç edildi. MEB ise bu açığı kapatmak için farklı yollarla farklı alternatifler getirerek öğrencilerin mağdur olmaması için hızla çalışmakta. Bakanlık 3753 sayılı Terörle Mücadele Yasasının 15. Maddesi uyarınca kurumlar arası naklen öğretmen ataması yapabilecek.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak

Bakanlığın yapmış olduğu bu çalışmaya 2014 sonrası memur olmuş be asaleti tasdik olan kişiler başvuru yapabilecektir. Formasyonu olan memurların illerdeki durumu dikkate alınarak boş yerlere kadro vererek ataması yapılacaktır. Adaylar 2 Kasım’a kadar başvurularını valiliklere yapabilecekler. Bu başvurular ön başvuru olarak değerlendirilecektir. Gerekli şartlar bulunduğu takdirde sınavsız olarak ataması yapılacaktır.

Aday olanlar MEB in resmi web sitesinde yer alan linkten başvuru yaptıktan sonra çıktısını alıp istenilen belgelerle birlikte il milli eğitim müdürlüklerine gidip evrakları onaylayacaktır. Başvurusu kabul edilenler daha sonra mesleğe sağlık durumu iyi olup olması açısından sağlık raporu alacaklardır. Ataması yapılan memur daha sonra önceki çalıştığı kurumdan muvaffaka name alması istenecek.

Başvur Şartları Neler?

Herhangi bir kamu kuruluşuna Temmuz 2014 ve daha sonraki bir tarihte atanmış olması ve halen çalışıyor olması

Başvuran kişinin memurluğundaki adaylığının kaldırılmış olması

Lisan mezuniyeti, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kuralara uygun olması

Formasyon programı sertifikasına sahip olmak

Yurt dışında eğitim alanların denkliğinin bulunması

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA