SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Milli Eğitim Bakanlığından Çok Önemli Değişiklik!

Bu haber 25 Haziran 2017 - 3:42 'de eklendi ve 3.369 kez görüntülendi.
Milli Eğitim Bakanlığından Çok Önemli Değişiklik!

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği yeni açılacak okullarda aranan şartlarda önemli değişikliklere gitti. Yapılan bu değişikliklere göre yeni açılacak kurumların yeterli sayıda müdür yardımcısı odasına, abdesthane ve mescit’e sahip olması gerekiyor.

Yeni Açılacak Olan Okulların Tamamında Abdesthane Ve Mescit Olması Zorunlu Hale Getirildi

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan değişikliğe göre yeni açılacak olan tüm okulların her birinde yeterli sayıda okul müdür yardımcısı odası, abdesthane, idari oda, doğal ve aydınlık olması şartıyla erkek ve kadınlar için ayrı olmak şartıyla mutfak, mescit, yemekhane, kafeterya, kantin, ısı merkezi, tuvalet, lavabo, su deposu, ilgili şartlara uygun olmak şartıyla sığınak, sistem odası, depo, arşiv odası, araç gereç odası, kurumun gerektirdiği sayıya uygun lavabo ve tuvalet, yurt kurumları haricinde tüm kurumlarında müdür odası olması şartları getirildi.

Yayımlanan yönetmeliğe göre her okulda öğrenci sayısına yeterli olacak kadar derslik, rehberlik servisi, öğretmenler odası, okulun programına uygun olarak laboratuvar, çok amaçlı salon, yine okul programına uygun bilgisayar odası, beden eğitimi salonu, kütüphane, atölye, okul aile birliği odası, zümre öğretmenler odası, çalışanlara uygun sayıda iş yeri sağlık ve güvenlik birimi yanında revir odası ve destek eğitim odasının bulunması zorunlu hale getirildi.

 Okullara İsim Nasıl Verilecek?

Yayımlanan yeni düzenlemeye göre kurumlara verilecek olan adlar, ilköğretim ve okul öncesi eğitim kurumlarına İl Milli Eğitim Komisyonu kararına dayanarak Valilik tarafından, diğer kurumlara ise İl Milli Eğitim Komisyonu kararına dayanarak Valiliğin teklifiyle Bakanlık tarafından verilmesine karar verilmiştir.

Yapılan değişikliğe göre okullara isim verilirken dikkat edilecek hususlarda Atatürk başta olmak üzere tarihe mal olmuş siyasi ve sosyal şahsiyetler ile tarih ve tarihi olaylar, şehit ve gazi isimleri, bilim, teknoloji, eğitim, kültür, spor, sanat vb alanlarda önemli başarılar kazanan şahsiyetlerin isimleri, Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarına ait kişi ve yer isimleri, devlet büyüklerinin isimlerinin verilebileceği belirtildi.

Bu değişiklik ile birlikte Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarında ki kişi ve yer isimlerinin verilmesi hususu yeni olarak eklenenlerin başında geliyor. Ayrınca yapılan bu değişiklikte “Tarihi kimliğe kavuşmuş, kurum kültürü ve hafızası oluşmuş, çevresinde adıyla tanınmış kurumların adları değiştirilemez.” maddesiyle kurumların isimlerinin değiştirilemeyeceği belirtilmiştir.

Memurlara/Öğretmenlere tanınan aylıksız doğum izni hakkı konusunda merak edilen ve dikkat edilmesi gereken hususlardan eşi çalışmayan memur doğum izni kullanabilir mi? ve eşi çalışmayan memurun doğum izni almasında idarenin takdir yetkisi var mı? sorunlarının cevaplarını ele aldık. Ayrıntılar “Eşi Çalışmayan Memur Aylıksız Doğum İzni Kullanabilir mi?” haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığında özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan memurların/öğretmenlerin batıda eşlerinin yanına tayin istemeleri konusunda bilmeleri gerekenler neler? Aile birliğinin sağlanması konusunda MEB’de bir takım değişiklikler yapıldı, son değişikliklere göre eş tayininde nelere dikkat edilmeli? Ne zaman ve hangi durumlarda eş tayini istenebilir? Tüm bu merak edilen konuları sizler için araştırdık. Ayrıntılar “Eş Durumu Tayini İle İlgili Son Değişiklikler” haberimizden okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA