SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Öğretmen ve Memurların İş Güvencesi Kalkacak!

Bu haber 20 Ekim 2016 - 15:34 'de eklendi ve 1.387 kez görüntülendi.
Öğretmen ve Memurların İş Güvencesi Kalkacak!

Öğretmen ve Memurların merakla-korkuyla beklediği açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapıldı.

657 sayılı Devlet Memurları Yasası değişiyor. Yasanın değişmesiyle birlikte kamuda çalışan öğretmen ve memurların iş güvenceleri ortadan kalkacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 3 büyük memur konfederasyonunu “Kamu Personeli Sistemi” hakkında görüşme yapmak için oluşturulacak çalıştaya davet etti. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu KESK heyeti ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada 657 sayılı Devlet Memurları yasasının değiştirilmesi için çalışmaların başladığını ifade etti. Buna göre kamuda istihdam edilen öğretmen ve memurlar görevleriyle ilgili kabahatlerde bulunduklarında soruşturma sonrası görevlerinden atılabilecek.

Bursa’da 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan ” Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi ” çalıştayında ayrıntıların daha da netleşeceği ifade ediliyor. Konuyla ilgili tepkiler de gelmeye devam ediyor.

Hükümet Kararından Vazgeçmelidir

Özellikle memur haklarını korumakla görevli sendika ve STK’lar tarafından büyük tepkiler geliyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada “Memur iş güvencesine sahip olduğu sürece, siyasi baskılardan, müdahalelerden korkmadan, çekinmeden görevini yerine getirebilir. Memur üzerinde baskı, tehdit oluşturulduğunda bundan memur zarar etmez. Devlet, millet zarar eder. İhalelerde, devlet adına yapılan işlerde geçmişten bu yana suiistimaller olmuştur. Memur bunu koruyacak tek mekanizmadır. Şimdi memur iş güvencesiz hale getirilirse bu işler karışır.” dedi. Konuyla ilgili diğer haberimizi okuyarak süreci yakından öğrenmek için tıklayınız..

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA