SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Öğretmenlere Yapılacak Arşiv Taraması ve Güvenlik Soruşturması Nedir

Bu haber 08 Kasım 2016 - 21:47 'de eklendi ve 13.708 kez görüntülendi.
Öğretmenlere Yapılacak Arşiv Taraması ve Güvenlik Soruşturması Nedir

15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsü sonrasında tüm kamu personeline yapılan, özellikle de öğretmenleri etkileyen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Taraması ne anlama geliyor?

Hükümet yetkilileri tarafından açıklanan ve darbe teşebbüsünden itibaren uygulamada olan güvenlik soruşturması ve arşiv taraması hakkında herkesin bir fikri var ama resmi olarak kapsamı ve içeriği hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığını görevden alımlarda ilk sırada yer almakta. 676 sayılı OHAL kapsamında bazı düzenlemelerin yapılması hakkında çıkarılan KHK’nin 74. maddesi ile 657 Sayılı kanunun 48. maddesi kapsamında yapılan değişiklikle devlet memurluğuna alınacak kişilerde aranacak genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” maddesi ilave edildi. Peki ne demek bunlar?

Güvenlik Soruşturması Ne Demek? Ve Kapsamı Nedir?

Kamuya memur alımı şartlarına sekizinci madde olarak eklenen bu iki husus güvenlik soruşturması ve arşiv taraması olarak ayrı tanımlamaya tâbi tutulmuştur. Bu kapsamda Güvenlik Soruşturması; ” Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit (sınırlama) olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.” olarak ifade edilmiştir.

Arşiv Taraması Ne Demek? Kapsamı Nedir?

Özellikle Fetö/Pdy terör örgütü mensuplarının tespit ve temizliği amacıyla eklenen bu ek önlemlerden Arşiv Taraması; “Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanması.” olarak ifade edilmiştir.

Kimlere Güvenlik Soruşturması/Arşiv Taraması Yapılacak?

KHK ile hayata geçen bu uygulama bölücü terör örgütü PKK ve 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin faili FETÖ/PDY terör örgütünün mensup ve taraftarlarını kamuya girmelerinin engellenmesi için yapılıyor. Bu kapsamda değerlendirme yapıldığında kamuya yapılacak personel alımlarında istisnasız kamuya memur olamaya hak kazanan kişilerde bu araştırma yapılacaktır.

Güvenlik Soruşturması/Arşiv Taramasını Hangi Kurumlar Yapacak/Yapıyor?

“Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği”nin 8 inci maddesinin 2 nci ve 3 üncü fıkralarında; “Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını; bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımları ile yurtdışı teşkilatında ve askeri, emniyet, istihbarat teşkilatlarında ve ceza infaz kurumu ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel hakkında yapar. Açıklaması kapsamında bu araştırmaları İl Emniyet Genel Müdürlükleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yapmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA