SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Okul Saatleri Değişikliği!

Bu haber 09 Aralık 2016 - 15:30 'de eklendi ve 3.899 kez görüntülendi.
Okul Saatleri Değişikliği!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ikili eğitim yapan okullarda sabahçı öğrenciler ve öğretmenler daha güneş doğmadan derse başlıyor.

Eğitim Bir-Sen: Bu konuda Çözüm Bulunmalı!

Okullarda daha güneş doğmadan derse başlayan öğrenciler ve öğretmenlerin şikayetleri üzerine harekete geçen Eğitim Bir-Sen Valiliklerin ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin konuyla ilgili çalışma yapmasının şart olduğunu söyledi. Bazı bölgelerde çocuklar 3. derste iken güneş doğduğunu belirten sendika, erken ve geç saatlerde yapılan eğitimden istenilen verim alınamaz uyarısında bulundu. İkili eğitim yapan okullarda yaşanan bu sıkıntının çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muammer Karaman, sabahçı öğrenciler güneş doğmadan hatta sabah ezanı okunmadan derse başlıyor, öğlenci öğrenciler ise akşamları zifiri karanlıkta evlerine döndüğünü kaydetti. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muammer Karaman, “Psikologlara göre geç ve erken saatteki dersler öğrencilerin fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından uygun değil. Öğretmenler de bu saatlerde derslerin verimsiz geçtiği görüşünde” açıklamasında bulunarak Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerini konuyla ilgili acil çalışma yapmaya davet etti.

Sabah Ezanından Önce Derse Başlanması Doğru Değil!

Sabahçı öğrenciler 07:00 – 07:30 gibi derse başladığının altını çizen Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muammer Karaman “Güneş bugünlerde sabah 08.00’de doğuyor. Ancak bu ayın sonuna kadar güneşin doğması 08.20’ye kadar uzayacak. Bu şu demektir ki öğrencilerimiz 2. dersten 3. derse geçtiklerinde güneş daha yeni doğmuş olacak. Sabah ezanları okunmadan öğrenciler derse başlamış olacaklar ki, evlerinden çıkış zamanı gecenin koyu zifiri karanlık zamanlarına denk gelecek. Bu zamanlama eğitimin eziyete dönüşmesine neden oluyor ve öğrenciler okuldan soğuyor” diyerek eğitimde bu yanlıştan biran önce dönülmesi gerektiğini aktardı.

Okul Saatlerinde Düzenlemeye Gidilmeli

Öğrencilerin ve Öğretmenlerin mağduriyet yaşadığının ve eğitimin kalitesinin düştüğünün altını çizen Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muammer Karaman, “Tüm bu sebeplerden dolayı bu sene için ikili öğretim yapan okullarda giriş çıkış saatlerinin yeniden gözden geçirilerek tekrar bir ayarlama yapılması gerektiğini kanaatindeyiz.” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Ehliyet Sınavında görevli öğretmenler dikkat etmesi gereken bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan bir açıklama ile sınavın tarihleri değiştirildi. Konuyla ilgili ayrıntıları “Ehliyet Sınavı İçin Yeni Tarihler Açıklandı!” haberimizden ulaşabilirsiniz. Öğretmen ve Öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği 15 Tatil hakkında yaşanan son gelişmeler ve MEB açıklamasına da “15 Tatil Kaç Gün Olacak?” haberimizden ulaşabilirsiniz. Tarafsız ve güvenilir haberciliğin değişmez adresi Eğitimci Haber ailesini takip ederek en doğru en güncel eğitim haberleri ni siz öğrenin..

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA