SON DAKİKA

Eğitimci Haber

ÖSYM Sınavlarında Radikal Değişiklikler Yapıldı!

Bu haber 03 Ocak 2017 - 23:07 'de eklendi ve 1.044 kez görüntülendi.
ÖSYM Sınavlarında Radikal Değişiklikler Yapıldı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlarda uygulamaya koyacağı radikal kararlar aldı. Son zamanlarda eğitimin kalitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yapan ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı yeni kararlar almaya devam ediyor.

LYS’de Kısa Cevaplı Sorular Dönemi Başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) LYS sınavına dönük aldığı yeni kararı yaptığı açıklama ile duyurdu. ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre bundan sonra LYS sınavlarında cevabı bir sözcük, sayı gibi kısa olan sorular soracak. Bu değişiklikle birlikte ÖSYM LYS sınavlarında uygulanacak olan kısa cevaplı soru yönetiminin tanımlamasını gerçekleştirmiş oldu. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili “Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardır” ifadelerinde bulundu.

ÖSYM’nin 2017 Yılında Yaptığı Değişiklikler

  • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız olarak yapılan geçiş işlemi kaldırıldığından dolayı bu kurumlardan mezun olanların ön lisans programlarına ek puan ile yerleştirme uygulaması hayata geçirildi.
  • ÖSYM sınavlarına girecek olan adaylar 10:00’da başlayan sınava en geç 09:45’de, saat 14:30’da başlayacak olan sınavlara da en geç 14:15’de girebilecekler. Belirlenen saatler içinde gelmeyenler sınav salonuna alınmayacak.
  • Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) kısa cevaplı sorular olacak.
  • Lisans Yerleştirme Sınavı-1’de (LYS-1) Matematik testi (Matematik Sınavı) olacak.
  • Açıköğretim önlisans/lisans (AÖF) programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynı olacak.
  • Öğretmenlik programlarında (Eğitim fakültelerine giriş) baraj puan uygulaması getirildi. (İlk 240 bin)
  • Öğretmenlik programları (Eğitim Fakülteleri) ve İlahiyat fakülteleri LYS ile öğrenci alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanında yaptığı yeni projelere öğretmenlerin gönüllü katılımlarını teşvik etmek amacıyla yeni bir uygulamaya imza atıyor. Projelerde gönüllü olan öğretmenlere 1300 TL teşvik ödenecek, ayrıntılar “Gönüllü Olanlara 1300 TL Teşvik Verilecek” haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı bir öğretmenin başvurusu sonrası değerlendirmeye aldığı konuda öğretmeni haklı buldu. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre yüksek lisanslı öğretmenler daha fazla ek ders ücreti alacak. Ayrıntılar “Yüksek Lisanslı Öğretmenlere Ek Ders Zammı” haberimizden okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde kaliteyi arttırmak ve öğrencilerin derslerdeki eksikliklerini tamamlamak adına yeni yetiştirme kursları açıyor. Konunun tüm ayrıntıları ve MEB açıklaması “MEB Ek Yetiştirme Kursu Açıyor!” haberimizden okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA