SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Son Değişiklikler İle Öğretmen İhtiyacı Hangi Branşlarda Artacak/Eksilecek?

Bu haber 15 Haziran 2017 - 0:46 'de eklendi ve 2.876 kez görüntülendi.
Son Değişiklikler İle Öğretmen İhtiyacı Hangi Branşlarda Artacak/Eksilecek?

Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda eğitim kalitesini arttırmak adına yürüttüğü projelerin ve gerçekleştirdiği değişikliklerin öğretmen ihtiyacına olan etkisi merak ediliyor. Yapılan bu değişiklikler ile bazı öğretmen branşlarında ihtiyaç artarken bazı öğretmen branşlarında da ihtiyacın azalması bekleniyor.

Hangi Branşlarda Öğretmen İhtiyacı Arttı?

Milli Eğitim Bakanlığındaki yapılan son değişikliklere göre öğretmen ihtiyacı artan branşlar şu şekilde ortaya çıkmaktadır;

Okul Öncesi Öğretmenliği İhtiyacı Artıyor

Bakanlığın eğitim projeleri kapsamında şuanda 22 il için okul öncesi zorunlu hale getirildi. Yeni eğitim-öğretim yılında uygulamaya başlanacak olan bu değişiklik ile Okul Öncesi Öğretmenliği alanında bulunan öğretmen ihtiyacı önemli oranda artış gösterecektir.

Bilişim Öğretmenliği İhtiyacı Artıyor

Yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte zorunlu ders olarak okullarda okutulacak bilişim dersi için bu alandaki öğretmen ihtiyacının da artması bekleniyor.

Biyoloji Öğretmenliği İhtiyacı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda 3 ders saati olan biyoloji dersleri 2 ders saatine indirilen Biyoloji Öğretmenliği alanında mevcut ihtiyacın azalması muhtemel.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği İhtiyacı Artıyor

Bakanlık tarafından liselerde 1 ders saati verilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte 2 ders saatine çıkarılıyor. Yapılan bu değişiklik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ihtiyacında artış yaşanacak.

Sınıf Öğretmenliği İhtiyacı

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve MEB’in en çok eleştirilen noktalarından olan ikili eğitim sistemi yeni eğitim-öğretim yılı ile tekli eğitim sistemine dönüş sağlanacak. Bu değişiklik ile Sınıf Öğretmenliği alanında da ihtiyacın artması bekleniyor.

Görsel-Müzik Öğretmenliği İhtiyacı

Okullarda 1 ders saati olan bu dersinde 2 ders sayısına çıkarılmasıyla birlikte öğretmen ihtiyacında artış yaşanması beklenmektedir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği İhtiyacı

Diğer belirttiğimiz derslerde olduğu gibi beden eğitimi derslerinde de bazı liselerde 1 ders saatinden 2 ders saatine çıkarıldı. Bu da Beden Eğitimi Öğretmenliği alanında ihtiyacın artmasına sebep olacaktır.

Tarih Öğretmenliği İhtiyacı Artıyor

Okullarda verilen tarih derslerinin ders saatinin arttırılması ile birlikte yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte Tarih Öğretmenliğinde de ihtiyacın artması bekleniyor.

Felsefe Grubu Öğretmenliği İhtiyacı

Yeni değişiklerle birlikte ders saati artan Felsefe Öğretmenliğinde de ihtiyacın artması bekleniyor.

İngilizce Öğretmenliği İhtiyacı Artacak

Yapılan son değişiklikler kapsamında bazı sınıflarda İngilizce ders saatleri azaltılmış olsa da, Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim-öğretim yılından itibaren 5. sınıfları İngilizce hazırlık sınıfı olacağı için İngilizce Öğretmenliğinde de ihtiyacın artması bekleniyor.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar resmi açıklama dışındadır ancak yapılan son değişiklikler ile eğitimcilerin tahminleri doğrultusunda oluşturulmuştur. 2017 öğretmen atamaları branş dağılımı belli olduğunda Bakanlığın açıklamalarının da bu doğrultuda olması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım’a geçtiğimiz gün verilen Fahri Doktora unvanı sonrası merak edilen bir husus olan konu hakkında sizler için araştırma yaptık. “Doktora ve Fahri Doktora Nedir? Nasıl Alınır?” haberimizden konuyla ilgili tüm merak ettiklerinizin cevabını alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 2017 Ağustos Öğretmen Ataması hakkında ayrıntılar öğretmen adayları tarafında merakla bekleniyor. Ayrıntılar “2017 Ağustos Atamasında En Fazla Atama Yapılacak Branşlar” haberimizden okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA