SON DAKİKA

Eğitimci Haber

Sözleşmeli Öğretmenler Müjde!

Bu haber 29 Aralık 2016 - 19:38 'de eklendi ve 14.225 kez görüntülendi.
Sözleşmeli Öğretmenler Müjde!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 15 Temmuz sonrası uygulamaya konulan mülakat ile birlikte alımları yapılan sözleşmeli öğretmenlerin bir mağduriyetleri daha tarihe karışıyor.

Sözleşmeli Öğretmenler Mağduriyet Yaşıyor!

Ülkemizde yaşanan darbe teşebbüsü sonrası kamuda Fetö mensubu memurların temizlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında en çok görevden alım Milli Eğitim Bakanlığında yaşanmıştı. Bu görevden alımlar sebebiyle boşalan kadroları doldurmak amacıyla yapılan sözleşmeli öğretmen alımı kapsamında yaklaşık 18,500 öğretmen sözleşmeli olarak MEB okullarına atandı. Sözleşmeli öğretmen uygulaması gündeme geldiğinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen arasında bir hak mahrumiyeti yaşanmayacak açıklamasında bulunmuştu. Ancak ilerleyen zamanlarda alımlar yapıldıktan sonra sözleşmeli öğretmenlik yapanlar ile kadrolu öğretmenler arasında aynı çalışma şartlarına sahip olmalarına karşın ek ders ücretleri gibi birçok alanda çifte standart uygulandığı ortaya çıkmıştı. Sadece ek ders ücretleri konusunda değil MEB merkezi sınav görevleri konusunda da sözleşmeli öğretmenler mağduriyet yaşamışlardı.

Eğitim Bir-Sen Konuyla İlgili Çalışma Yaptı

Eğitim Bir-Sen tarafından ciddiyetle takip edilen sözleşmeli öğretmen hakları konusu uzun süredir gündemdeki yerini koruyordu. Yaptığı açıklamalarda sendika, sözleşmeli öğretmenlerin yaşadıkları mağduriyetlerin bir bir çözüme kavuşturulacağı sözünü vermişti. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonunda Sözleşmeli Öğretmenlerin merkezi sınavlarda görev alması sağlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Iğdır Eğitim Bir-Sen İl Başkanı Malik Akşit konuyla ilgili “Sözleşmeli Öğretmenlerimize bir müjde daha! Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonuç verdi, Sözleşmeli öğretmenlerimiz tüm sınavlarda görev alabilecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından dağıtım birimlerine gönderilen resmi yazıda “Genel Müdürlüğümüzün 29.06.2016 tarih ve 7198525 sayılı yazısı gereği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre istihdam edilen ve özel yetiştirme programı uygulanan aday öğretmenlere Merkezi Sınav Yönergesi kapsamında sınav görevi verilmesinin uygun olmayacağı değerlendirilmiştir.” denilenerek sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyet yaşadığı hususu açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlerin diğer kadrolu öğretmenlerle aynı şartlarda çalışmaları hasebiyle yaşanan mağduriyetin farkına varıldığı ve bu mağduriyetin kaldırılması için yapılan yeni değerlendirmede sözleşmeli öğretmenlerinde sınavlarda artık görev alabileceğini “Merkezi Sınav Yönergesinin 15 inci, 17 inci, 19 uncu, 23 üncü ve 24 üncü maddeleri kapsamında yapılacak görevlendirmelerde ilgili maddelerde belirtilen görevin özel şartlarını taşıyanlardan,657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.” sözleriyle müjdeledi.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliği 2016 yılı düzeltmesiyle Eğitim Bir-Sen çalışmaları sonucunda sözleşmeli öğretmenlerin tüm merkezi sınavlarda görev alması sağlanmıştır.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Tüm Merkezi Sınavlarda Görev Alabileceğini Bildiren Resmi Yazı.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Tüm Merkezi Sınavlarda Görev Alabileceğini Bildiren Resmi Yazı.

2017 yılı itibariyle öğretmenlerin maaşlarına yapılan zamlar geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Yapılacak olan bu zam ile öğretmenlerin maaşlarında ne kadar artış yaşayacağı ise merak konusu. Çalıştıkları  yıl ve kademelere göre öğretmenlerin maaşlarında yaşanacak artış miktarları “2017 Ocak Öğretmen Maaş Zam Farkları Açıklandı!” haberimizden öğrenebilirsiniz.

2017 Merkezi Bütçe Kanunu açıklandıktan sonra MEB tarafından ne kadar öğretmen alımı yapılacağı merak ediliyordu. Bizzat Bakanın açıklamaları ile 2017 yılında yapılacak öğretmen alımları “2017 30 Bin Öğretmen Ataması Kesinleşti!” haberimizden tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullara gönderdiği resmi yazı ile acilen kendisine rapor gönderilmesini istedi. Bakanlığın istediği raporun tüm detaylarını “MEB Tüm Okullardan Bu Konuda Rapor İstedi!” haberimizden öğrenebilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Habercilik ilkesiyle sizlere hizmet veren Eğitimci Haber ailesini Facebook hesabından takip edebilirsiniz.Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA