SON DAKİKA

Eğitimci Haber

TEOG Sınavına Dava Şoku!

Bu haber 10 Aralık 2016 - 16:54 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi.
TEOG Sınavına Dava Şoku!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan ve liselere girişte etkili olan Teog sınavına Ankara Hukuk Bürosu vasıtasıyla dava açıldı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile düzenlenen merkezi sınavlar geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Yapılan TEOG sınavında hatalı sorular olduğu iddiasıyla itirazlar yapılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaparak “Bu test maddesi 8. sınıf kazanımlarına ve müfredatına uygun hazırlanmıştır. Test maddesi 8. sınıf öğrencilerinin yanıtlayabileceği düzeydedir. Bilimsel geçerlik madde yapısı dil ve anlatım yönünden doğru bir sorudur” demiş ve itirazları reddetmişti.

Ankara Hukuk Bürosu İle Dava Açıldı!

Bahsi geçen soruların hatalı olduğunu savunanlar Ankara Hukuk Bürosu aracılığı ile bazı soruların iptali istemiyle dava açtı. Türkçe dersinin 1. sorusu ve 15. sorusu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 19. sorusunun hatalı olduğu için iptal edilmesi istemiyle Ankara 8. İdare Mahkemesine dava açıldı. Ayrıca Türkçe dersinde sorulan 1. soru, Matematik dersinde sorulan 16. soru ve T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde sorulan 17. sorunun hatalı olduğu ve iptali istemiyle Ankara 7. İdare Mahkemesine Ankara Hukuk Bürosu aracılığı ile dava açıldı.

İptali istenen sorulardan bir kısmının müfredatta bulunmadığı belirtilirken bir kısmının çelişkili olduğu, bir kısmının da yanlış şıkkın doğru kabul edildiği iddiaları bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sorularda bir hata bulunmadığını açıklamıştı. Ankara Hukuk Bürosu aracılığı ile açılan bu davalar sonrası Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir açıklamada bulunmadı. Konuyla ilgili yapılacak açıklama ise merak konusu.

Öğretmenlerin derslere girerken takım elbise kravat gibi kıyafet yönetmeliğinde bulunan bir takım kurallara uyması konusunda Eğitim Sendikalarının baskıları neticesinde esneklikler uygulanıyordu. Ancak geçtiğimiz gün konuyla ilgili şok bir gelişme yaşandı, gelişmeden haberdar değilseniz “Öğretmenlere Kıyafet Uyarısı Geldi!” haberimizi mutlaka okumalısınız.  İkili Eğitim uygulanan okullarda yaşanan ders saatlerinin erken olması problemi hakkında yaşanan son gelişmeleri yakından takip etmek için konuyla ilgili “Okul Saatleri Değişikliği!” haberimizi okuyabilirsiniz.

Öğretmenler ve Eğitim Alanında Temiz ve Güvenilir Haberciliğin adı Eğitimci Haber ailesini takip etmeye devam edin.. Eğitimci Haber’i Facebooktan takip ederek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. “Eğitimci Haber Facebook Sayfası

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA